חיפוש :

השמנתן במהלך טיפולי פוריות - אל תאשימו את ההורמונים

מאת עפרה ליאור, עוסקת בליווי הדרכה ואימון אישי של זוגות שנמצאים בטיפולי פוריות בדגש על שילוב נכון עם העבודה והקריירה המקצועית, היחסים בין בני הזוג, המשפחה וחיי החברה

אחת מתופעות הלוואי הידועות בעת טיפולי פוריות היא השמנה. נשים שתפחו נוטות לתלות את האשם לכך בהורמונים שמוזרקים לגופן והסביבה ובני המשפחה מגלים לכך הבנה ואהדה רבה. 
בפועל, להורמונים אין שום ערך קלורי ולכן הם לא גורמים להשמנה באופן ישיר. מקצתם של ההורמונים משפיעים על הורמוני הדחק שעלולים לדרבן הפרשת אינסולין וליצור תחושת רעב, אולם זו כבר השפעה עקיפה שיש אפשרות לשלוט עליה ולא להיגרר אחריה. 
הסיבה להשמנה בעת טיפולי הפוריות דומה למקרים אחרים: צריכת קלוריות עודפת על הוצאתן. את הגורם אין לתלות בתרופות אלא במתח הרב שבו נמצאת האישה במהלך הטיפולים, בהגדלת השהות בבית, ויתור עצמי והפחתת הפעילות הגופנית אם בשל צמצום הזמן הפנוי ואם בשל "איסורי יתר" שהאישה מטילה על עצמה כדי לסייע בהצלחת הטיפולים.
מרבית הנשים המעשנות חדלות מהעישון לקראת תחילת טיפולי הפוריות, וטוב שכך. האוכל, כידוע, הוא סוג של תחליף בעת הפסקת עישון וללא הסיגריות הפה נפתח כדי לאכול.
נשים רבות "מקרקעות" את עצמן במהלך הטיפולים ובמיוחד לאחר השתלת ה"עוברים" לרחמן, באם מדובר בהפריה חוץ גופית. התנהגות זו מוגזמת ואין בה לסייע להצלחת הטיפול. מובן שלאחר השתלת העוברים לא מומלץ לרכב על סוסים, לעשות ספינינג או סקי, אבל הליכה ופעילויות מתונות אחרות בהחלט מותרות ואף מומלצות. הפעילות הגופנית משחררת חומרים חיוניים למחזור הדם ואפשר לעשות אותה עם בן הזוג או חבר/ה ולנצל את פסק הזמן לשוחח ולפרוק מתחים.
איני ממליצה על כניסה למשטר הרזיה במהלך טיפולי הפוריות, אבל שמירה על השגרה בתחום האוכל תהיה נכונה. אם יש תחושה של חריגה, בשלב הראשון כדאי לבצע רישום של מה אכלת ומתי. עצם הכתיבה מגדילה את השליטה והבקרה ותעזור להציף אכילות יתר שנוח יותר להדחיק.
לא כדאי לוותר על הנאות החיים: פרוסת עוגה, גלידה ומאכלים אהובים אחרים יכולים להנעים את תקופת הטיפולים, אבל הכל במידה. במקרה הצורך אפשר להיוועץ עם תזונאית ולבנות תוכנית אישית.
כמו תמיד, צריך להיות מודעים למכשולים שעלולים לגרום לנו לאכול יתר על המידה. כדאי להיזהר מאכילה במסעדות או ארוחות משפחתיות שבהן אין לנו שליטה על הרכב המנות והן מביאות לאכילה מופרזת. יש להיזהר גם מהחטיפים והמתוקים שמחכים בארון לשעת לילה מאוחרת כדי להיאכל. גם שאר העצות שניתן למצוא למכביר בספרי התזונה מתאימות לטיפולי הפוריות.
את המתח הנפשי כדאי לנסות ולהפיג בדרכים אחרות על ידי שמירה על הקשרים החברתיים, במקום לבחור בדרך המקובלת של התרחקות מחברים בתקופה הזו. מומלץ להמשיך לעסוק בתחביבים, טיולים ויציאות להצגות וסרטים. כדאי לעבוד על חשיבה חיובית והתמקדות בתוצאות המיוחלות של הטיפולים במקום בהווה הפחות נעים. 
הקפדה על הגזרה בעת טיפולי הפוריות מומלצת כדי להיכנס לחודשי ההיריון ללא משקל עודף שעלול להכביד. הטיפולים, שעלולים להמשך חודשים ואף שנים, הם תקופה קשה גם כך ויש לעשות כל מאמץ שלא להוסיף להם תסכול על הגזרה הנאה שאבדה לה.

בשאלות ניתן לפנות לטלפון: 050-5569098
דואר אלקטרוני: ofra@global-ivf.com

2all בניית אתרים