חיפוש :

התמודדות עם בכי של תינוק

מאת סיגל גולן - השביל להורות מרכז חווייתי לאמהות ותינוקות

יועצת הנקה IBCLC, מדריכת קורס הכנה ללידה, דולה, מנחת קבוצות אמהות ותינוקות
הבכי הוא כלי התקשורת העיקרי שיש לתינוק. בכי יכול לסמן רעב, עייפות, אי-נוחות מטיטול מלא, אי נוחות מחימום יתר או להיפך, צורך פיזיולוגי להמשך במציצה אחרי האכילה, כאב (למשל כאבי בטן או שיניים), צורך בהחזקה, ולפעמים פשוט מטען רגשי שהתינוק צריך לפרוק המשתחרר בבכי. תינוקות בוכים בממוצע בין שעה לשלוש שעות ביממה בתקופה הראשונה.

התינוקות אמורים לבכות כדי לתקשר אתנו אין זה אומר שקל לנו לשמוע וקל לנו לפענח. כשתינוק בוכה, ההורים לרוב מרגישים חוסר אונים עד שלומדים אותו קצת יותר ומצליחים להבדיל בין סוגי הבכי. צריך לזכור שלא נגרום לתינוק נזק בלתי הפיך ממספר דקות של בכי תוך כדי שאנו בודקים את כל האופציות לכוונה שלו.

הרבה תינוקות שנרדמים לאחר ארוחה, הוריהם מניחים אותם בעריסה, מתעוררים ובוכים לאחר מספר דקות. לרוב זה לא אומר שהם עוד רעבים. זה אומר שהם זקוקים לעוד החזקה בידיים וערסול מקרוב על אחד ההורים או על מישהו קרוב. בעקבות היציאה לעולם,לאחר תשעה חודשים בהם היו במצב של ערסול וחיבוק חזק בתוך הרחם, התינוקות עוד ממש צריכים את החיבוק הזה רוב היום. העריסה/ערסל הם המצאות של החברה המודרנית שלוקחות בחשבון יותר את הצרכים של ההורים, (להיות חופשיים לסדר היום שלהם), מאשר הצרכים של התינוקות. אין יותר מדי ידיים בשלב הזה!!! זה לא פינוק יתר!!!! מנשא בו התינוק מעורסל בצמוד לגוף האם, יכול להיות פתרון טוב במקרה הזה.

שאלה: התינוק שלנו בין שלושה שבועות. כל ערב יש לו תקופת בכי של שעתיים-שלוש. אני מנסה להיניק אותו אבל הוא לוקח כמה שלוקים וממשיך לבכות. בעלי חושב שאין לי מספיק חלב, אבל קשה לי להאמין שאין לי מספיק רק בערב. יש לך הצעה בשבילנו?
תשובה: תינוק נולד עם מערכת עיכול לא לגמרי בשלה, וזה לוקח שלושה חודשים עד שהיא מושלמת. החודשים האלו קשים לתינוק וגם להורים, כי אין עדיין הרבה דברים שיכולים להקל עליו. עפ"י התיאור, זיהיתם שיש שעות קבועות. זה באמת נראה כמו כאבי בטן ("גזים") ולא חוסר בחלב. בהנקה אין אפשרות להעמסת יתר של החלב על מע' העיכול, כך שכל כמה שלוקים שהוא לוקח רק עוזרים לו לשחרר למטה. אולי ערסול במנשא יעזור. העיקר לא להילחץ, ולדעת שזה עובר כמעט במדויק ביום ההולדת 3 חודשים. אפשר לנסות את הטיפות הטבעיות שמוכרים בבתי מרקחת?הם עוזרות לפעמים, אבל לא לכולם.

שאלה: התינוקת שלי בת חודשיים. אני מזהה כשהיא עייפה לפי העיניים שלה שמתחילות להסגר והיא גם מפהקת. כשאני משכיבה אותה היא בוכה. אם אני משאירה אותה במיטה היא בוכה כמה דקות ובסוף נרדמת. קשה לי עם הבכי הזה?מה עוד אפשר לעשות?
תשובה: יש בהחלט תינוקות שבוכים בזמן הרדמות. זה חלק מתהליך פרידה ואבל על הגירויים שהם מפסידים. אנחנו יודעים כמה חשובה השינה, ולכן חשוב לעזור להם להגיע למנוחה זו. אם את מזהה את הדפוס הזה של בכי בתהליך ההרדמות, תזרמי עם זה כשאת לידה בזמן הבכי. הראי לה שאת שומרת עליה ולא עוזבת אותה. חשוב להביע את השדר של הביטחון גם במילים " אמא כאן, אני שומרת עליך...." זה בסדר לאפשר בכי כשיודעים מה המקור שלו. 
מקור המאמר: www.Articles.co.il - מאמרים לשימוש חופשי
2all בניית אתרים